Naše projekty

Společně, o.p.s., se dlouhodobě věnuje péči o odkaz Gregora Johanna Mendela, otce genetiky. Naše projekty začaly nápadem pořádání Mendel festivalu a v průběhu let se rozšířily na široké spektrum činností.

Významná byla výroční Mendel Genetics Conference v roce 2022 s účastí 3 držitelů Nobelovy ceny, spolupráce na obnově Mendelova skleníku, projekt sochy pro Mendela, ze které vzešel monument Hrachovina či založení Centra udržitelnosti Gregora Mendela. Všechny tyto činnosti zastřešila v letech 2022 a 2023 záštita UNESCO. Na těchto pevných základech stavíme naše úsilí o zápis Augustiniánského opatství do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Senior Pointy
Senior Pointy logo

Senior Pointy

Posláním Senior Pointů je poradenství a sociální začleňování cílové skupiny seniorů. Pořádáme také aktivity z oblasti prevence, akce pro pomoc sociálního začleňování, rozvoje a seberealizace seniorů.

Projekt Senior Pointy vznikl v roce 2011. Za tuto dobu se rozšířil takřka po celé republice.  Pod hlavičkou Senior Point dnes funguje více než 40 poradenských míst napříč celou republikou. V rámci naší činnosti ročně využije poradenství nebo se účastní přednášek, tvořivých dílen, výletů a akcí několik tisíc seniorů. Na prezenčních listinách máme ročně takřka 20 tis. podpisů.

Naši klienti hodně využívají online a telefonní sociální a sociálně-právní poradnu. Na mnoha pobočkách probíhá také pravidelná osobní sociálně-právní poradna se zkušenými sociálními pracovníky a právníky.

Všechny naše služby jsou pro klienty zdarma.

Pokud jako město nebo organizace uvažujete o tom, že by poradenské místo pro seniory formou  Senior Pointu mohl být pro vás zajímavé, pak napište na info@seniorpointy.cz.

Rádi vám vysvětlíme, jaký servis a zázemí poskytneme vám i pracovníkům (v odbornosti, propagaci, organizaci atd.) . Projekt Senior Point díky svojí mnohaleté činnosti a počtu klientům, kterým pomáháme, se zařazuje mezi nejvýznamnější projekty zaměřené na pomoc seniorův v ČR.

Hledáte nejbližší Senior Point nebo kontakt na naše poradny? Najdete vše na samostatném webu www.seniorpointy.cz  

UNESCO

Společně, o.p.s., dlouhodobě vyvíjí aktivity spojené s UNESCO.

V roce 2021 sepsalo nominační žádost a vyjednalo prostřednictvím MZV ČR udělení označení UNESCO Anniversary pro pořádané akce v letech 2022-2023 z důvodu výročí 200 let narození Gregora Johanna Mendela. 

Další aktivitou ve vztahu k UNESCO je zpracování nominační dokumentace pro zápis Mendelova rukopisu do registru Paměti světa UNESCO (očekáváme v roce 2025).

Společně, o.p.s., v současné době také zpracovává nominační dokumentaci pro zápis Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Nominace areálu Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina do Seznamu světového dědictví UNESCO je podporován z Jihomoravského kraje a statutárního města Brna

partner město Brno
partner Jihomoravský kraj

Mendel festival

Mendel festival patří k nejdůležitějším letním open air festivalům města Brna a to z mnoha důvodů, ale především proto, že spojuje na první pohled neslučitelné – vědu, víru a zábavu. Svým pravidelným konáním popularizuje odkaz Gregora Mendela, který v Brně žil a objevil světu základy genetiky.

Magické spojení kvalitní hudby, edukativních aktivit a populárně-vědeckých přednášek v prostředí augustiniánského opatství na Mendlově náměstí v Brně přináší každoročně tu správnou směs kultury a poznání. Právě díky tomuto spojení má festival jedinečnou atmosféru a stal se jednou z nejnavštěvovanější akcí Jihomoravského kraje.

Lokalita festivalu

  • město Brno
  • augustiniánské opatství na Starém Brně
  • areál se nachází na Mendlově náměstí

Již nyní pracujeme na dalším ročníku. Příští rok Mendel festivalu na viděnou. Více informací najdete na webu festivalu.

Mendel festival se uskutečňuje za finanční podpory Jihomoravského kraje a statutárního města Brna. 

partner město Brno
partner Jihomoravský kraj

Mendelův skleník

Obnovený Mendelův skleník je unikátním prostorem, který propojuje svět vědy a víry. Pořádají se zde vědecké konference, přednášky, bankety, výstavy i koncerty. Zároveň pod prosklenou střechou své místo našla stálá expozice Mendelova odkazu v podobě skleněného uměleckého díla představujícího Mendelův rukopis, nebo model monumentu Hrachovina.

Středobodem příběhu Mendelova skleníku je (ne)obyčejný hrášek. Právě s křížením rostlin hrachu setého prováděl v 19. století pokusy Gregor Johann Mendel, který je považován za otce genetiky. Na základě výsledků svého bádání popsal základní zákony dědičnosti a dal tím vzniknout novému vědnímu oboru.

Mendel hrách pěstoval ve skleníku na zahradě Augustiniánského opatství v Brně, který nechal v roce 1854 postavil opat Cyril František Napp. O pár let později však skleník poškodila vichřice a budova postupně chátrala. V 60. letech 20. století bylo rozhodnuto o jeho zbourání a ze skleníku zbyly pouze základy.

Augustiniánské opatství na Starém Brně se rozhodlo tak významnému místu vdechnout nový život. Oslovilo proto architektonické studio Chybík+Krištof a vznikl unikátní projekt, který vychází z původní podoby. V únoru 2022 byly zahájeny intenzivní stavební práce, které trvaly necelých devět měsíců. Obnovený Mendelův skleník věnovaný odkazu slavného opata a vědce, byl otevřen 12. listopadu 2022.

Stavba je kromě samotné skleněné konstrukce zajímavá tím, že kopíruje originální půdorys, orientaci a aktivně pracuje se třemi Mendelovými zákony dědičnosti, které předpověděly budoucnost moderní genetiky. Jako za časů Gregora Johanna Mendela se v něm navíc stále symbolicky pěstuje hrášek. Tentokrát však nejmodernějším způsobem – v aeroponických květináčích.

Centrum udržitelnosti Gregora Mendela

Centrum Udržitelnosti Gregora Mendela je nově vzniklá organizace, která si klade za cíl nalézat, zpracovávat a zpřístupňovat odborné a laické veřejnosti témata spojená s dlouhodobě udržitelným rozvojem.

Mimo jiné usilovat o prohloubení znalostí odborné a laické veřejnosti v navazujících tématech a oborech jako např. cirkulární ekonomice, šlechtitelství, meteorologii a klimatu, chovatelství, zemědělství a vědě o živé přírodě, genetice lidského genomu a genové terapii, precizní medicíně a dalších. 

Ve svém bádání a práci přitom navazujeme na odkaz Gregora Mendela, který byl při svých genetických pokusech veden rovněž myšlenkami na zvyšování efektivity ekonomické činnosti za účelem zvyšování kvality lidského života, a to již ve druhé polovině 19. století.  

Pod hlavičkou silného konsorcia partnerů, a pod záštitou jména jednoho z nejvýznamnějších českých vědců všech dob realizujeme výzkumné projekty a jiné aktivity, jejichž výsledky jistě naváží na úspěchy, kterých ve své práci dosáhl právě Gregor Mendel.

Neméně důležitou aktivitou Centra je popularizace osobnosti Gregora Mendela ve spojitosti s tématy dlouhodobě udržitelného rozvoje. Výzkumná, publikační, propagační a vzdělávací činnost v oblasti podpory principů dlouhodobě udržitelného rozvoje uskutečňovaná zejména prostřednictvím vlastní výzkumné a studijní činnosti, organizováním odborných panelů, konferencí, besed, školení, seminářů, workshopů a tvorby studií, analýz a publikací a nápomoc při implementaci principů dlouhodobě udržitelného rozvoje do prostředí soukromého a veřejného sektoru.

Monument hrachovina

Pocta pro Mendela k 200. narozeninám. Originální umělecké dílo v moderním pojetí i odkaz budoucím generacím – monument Hrachovina na Mendlově náměstí v Brně.

Dílo vzešlo z veřejné soutěže o nejvhodnější nabídku s názvem „Umělecké dílo k 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela“, která se uskutečnila v termínu 4.11.2021, autorem je Ing. Jaromír Gargulák, realizace sochy proběhla v roce 2022 a nyní je umístěna na Mendlově náměstí v Brně.

Gregor Johann Mendel, opat, zemědělec, včelař, meteorolog, vědec. Člověk, jenž jako první v dějinách lidstva definoval na základě svých pokusů s křížením hrachu zákony dědičnosti a položil tím základy genetiky, jednoho z nejdůležitějších vědních oborů současnosti. Ačkoliv Mendel za svou výzkumnou činnost nebyl za svého života oceněn, nezahořkl a dále se věnoval přírodním vědám, bádal a věřil svým objevům, což dokládá i jeho výrok: „Můj čas přijde“.

Základnímu kameni monumentu požehnal v Římě v rámci audience dokonce sám papež František. Ze strany Svatého stolce jde o potvrzení, že Gregor Johann Mendel je ve Vatikánu vnímán jako jeden z nejvýznamnějších představitelů řádu sv. Augustina všech dob. Monument Hrachovina, který svým ztvárněním přímočaře odkazuje na Mendelovy pokusy s hrachem a tvoří dominantu Mendlova náměstí na Starém Brně, by měl současným i budoucím generacím připomínat osobnost i přelomový objev G. J. Mendela.

Projektové poradenství

Zabýváme se poradenstvím v různých dotačních oblastech.

Zhodnotíme Váš záměr a společně vybereme tu nejvhodnější dotační oblast a naplánujeme důležité kroky pro úspěšné získání dotace. Vypracujeme kompletní žádost o dotaci včetně veškeré projektové dokumentace, která je požadována poskytovatelem dotace.

Následně zajistíme kvalitní podporu a profesionální pomoc během celé doby realizace projektu až po finální vyúčtování dotačních prostředků.

Přeshraniční aktivity seniorů

Projekt si klade za cíl zefektivnit fungování seniorských organizací v České a Slovenské republice, zlepšit dostupnost služeb pro seniory a přiblížit přeshraniční aktivity (výlety, sportovní činnosti jednotlivých organizací a kulturní aktivity).

Součástí projektu je vytvoření aplikace pro chytré telefony obsahující nabídku služeb pro seniory.

Kód výzvy: INTERREG V-A SK-CZ/2016/02
Registrační číslo projektu: NFP304030D135

COL – Centrum obnovy společného kulturního dědictví

Cílem projektu je vznik Centra obnovy společného kulturního dědictví (COL), které se bude systematicky zabývat udržitelnou obnovou památkových objektů, areálů a historických sídel a bude rozvíjet přeshraniční spolupráci při obnově a propagaci společného kulturního dědictví.

Cílem COL je celospolečenská senzibilizace obyvatelstva ve snaze zachovat a rozvíjet mizející lokální stavební kulturu, jeden z hlavních zdrojů turistického ruchu v příhraničních regionech AT a CZ. Pro města  Retz (AT) a Znojmo (CZ), města partnerská od roku 1998, znamená projekt navíc i prohlubování vzájemných vztahů a propojování občanů v regionech.

Program: INTERREG V-A Rakousko-Česká republika
Číslo projektu: ATCZ171

Šedá roste v zelenou v Česku a Slovensku/Gray Grows Green in Czechia and Slovakia

Konkrétní cíle našeho projektu zahrnují vícestranný přístup k posílení postavení seniorů na Slovensku a v České republice v souvislosti s udržitelností, zelenými kompetencemi a novými životními dovednostmi při řešení našich čtyř klíčových priorit.

V první řadě se snažíme zdokonalit 20 pedagogů a pracovníků ve vzdělávání dospělých (10 ČR/10 SK) nezbytnými znalostmi a nástroji k efektivnímu vzdělávání seniorů v oblasti environmentálního povědomí a změny klimatu, což přímo řeší naši nejvyšší prioritu. Tito vzdělavatelé projdou komplexním školením pro zvýšení jejich kompetencí v souladu s naší druhou prioritou, a tím zaručí kvalitu vzdělávacích programů poskytovaných seniorům.

V důsledku toho naši vyškolení vzdělavatelé povedou zajímavé workshopy, semináře a studijní exkurze pro min. 180 seniorů (90 ČR/90 SK) a budou aktivně propagovat aktivní stárnutí jako naši čtvrtou prioritu. Tyto aktivity umožní seniorům uplatnit své nově získané kompetence v oblasti udržitelnosti, navíc vytvořením a správou vzdělávacích materiálů a zdrojů překleneme stávající mezery a přispějeme k širšímu pochopení naší třetí priority, životního prostředí a změny klimatu.

Projekt je podporován z programu Erasmus+.

Ekologicky akceptovateľné spracovanie trusu exotických zvierat zoologických záhrad

V rámci projektu budou vypracovány různé adaptační strategie zaměřené na zmapování možností a potenciálu v oblasti snižování dopadů změn klimatu a edukace s přímou realizaci vybraných opatření a transmisí informací a poznatků na zoologické zahrady a jiné organizace v ČR a SR.

Specifickou oblastí zkoumání možností adaptace v této oblasti je produkce živočišného odpadu, který představuje ekonomickou a environmentální zátěž, nikoli pro zoo, ale i pro jiné velkokapacitní chovatelské provozy.

Získané údaje budou vyhodnocovány formou vědeckých a závěrečných prací studentů Trnavské a Ostravské univerzity, kteří se budou podílet na dílčích úkolech a praktické realizaci. Aplikační report bude prezentován na obou stranách hranice v rámci oprávněného území, ale i mimo něj v rámci diseminace výsledků formou odborných konferencí, workshopů a vědeckých publikací.

Číslo projektu: NFP403201DSQ4 
Celková výše příspěvku z EFFR: 368 639 EUR
Realizace projektu: 09/2024-08/2026
Partneři projektu: Národná zoologická záhrada Bojnice, Zoo Brno a stanice zájmových činností, příspěvková organizace, Trnavská univerzita v Trnave, Ostravská univerzita, Společně, o.p.s.

Projekt je financovaný z programu přeshraniční spolupráce Interreg Slovensko – Česko 2021 – 2027.